Lucas Announces Subcommittee Chairs & Complete Republican Roster

Dec 21, 2010

MEDIA CONTACT:
Tamara Hinton (202) 225-0184
tamara.hinton@mail.house.gov

WASHINGTON – Today, Chairman-elect Frank Lucas of Oklahoma named six members to serve as Subcommittee Chairmen of the House Agriculture Commitee and also released the complete Republican roster for the 112th Congress. Additionally, Rep. Lucas announced that Rep. Bob Goodlatte of Virginia will serve as Vice Chairman of the full committee.

"Our Subcommittee Chairmen have demonstrated a commitment to ensuring the success of American agriculture and rural economies. They are ready to join me in addressing the challenges that farmers, ranchers, and small businesses face across rural America. The next year will be an exercise in educating our freshmen members on both sides of the aisle, providing oversight of the administration, and building a strong working relationship as we prepare to reauthorize the farm bill in 2012," said Chairman-elect Frank Lucas.

Chairman-elect Lucas designated the following Subcommittee Chairmen and their jurisdictions
(listed alphabetically by subcommittee name):

  • Rep. Glenn “GT” Thompson (PA-5): Conservation, Energy, and Forestry
    Jurisdiction: Soil, water, and resource conservation, small watershed program, energy and biobased energy production, rural electrification, forestry in general and forest reserves other than those created from the public domain.
     
  • Rep. Jeff Fortenberry (NE-1): Department Operations, Oversight, and Credit
    Jurisdiction: Agency oversight, review and analysis, special investigations, and agricultural credit.
     
  • Rep. K. Michael Conaway, (TX-11): General Farm Commodities and Risk Management
    Jurisdiction: Program and markets related to cotton, cottonseed, wheat, feed grains, soybeans, oilseeds, rice, dry beans, peas, lentils, the Commodity Credit Corporation, risk management, including crop insurance, commodity exchanges, and specialty crops.
     
  • Rep. Tom Rooney (FL-16): Livestock, Dairy, and Poultry
    Jurisdiction: Livestock, dairy, poultry, meat, seafood and seafood products, inspection, marketing, and promotion of such commodities, aquaculture, animal welfare, and grazing.
     
  • Rep. Jean Schmidt (OH-2): Nutrition and Horticulture
    Jurisdiction: Food stamps, nutrition and consumer programs, fruits and vegetables, honey and bees, marketing and promotion orders, plant pesticides, quarantine, adulteration of seeds and insect pests, and organic agriculture.
     
  • Rep. Timothy V. Johnson (IL-15): Rural Development, Research, Biotechnology, and Foreign Agriculture
    Jurisdiction: Rural Development, farm security and family farming matters, biotechnology, foreign agriculture assistance, and trade promotion programs, generally.

The list of Republican members of the Agriculture Committee follows (new members are listed alphabetically):

Frank D. Lucas (OK), Chairman-elect

Bob Goodlatte (VA), Vice Chairman-elect
Timothy V. Johnson (IL)
Steve King (IA)
Randy Neugebauer (TX)
K. Michael Conaway (TX)
Jeff Fortenberry (NE)
Jean Schmidt (OH)
Glenn Thompson (PA)
Tom Rooney (FL)
Rick Crawford (AR)
Scott DesJarlais (TN)
Renee Ellmers (NC)
Stephen Fincher (TN)
Bob Gibbs (OH)
Chris Gibson (NY)
Vicky Hartzler (MO)
Tim Huelskamp (KS)
Randy Hultgren (IL)
Reid Ribble (WI)
Martha Roby (AL)
Bobby Schilling (IL)
Austin Scott (GA)
Steve Southerland (FL)
Marlin Stutzman (IN)
Scott Tipton (CO)

###